fbpx
Ceny energii dla firm Zmian sprzedawcy

Co powinieneś wiedzieć o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej?

No Comments

Od momentu wprowadzenia liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce w 2007 roku, przedsiębiorstwa zyskały możliwość swobodnego wyboru dostawcy energii elektrycznej. Ta zmiana miała na celu zwiększenie konkurencyjności rynku i zachęcenie firm do szukania korzystniejszych warunków w zakresie ceny i jakości dostarczanego prądu. Zobaczmy, jak zmieniła się sytuacja na przestrzeni lat od 2007 do 2022 i jakie były skutki tej decyzji.

Rys historyczny rynku energii elektrycznej w Polsce

Przed 2007 rokiem, polski rynek energii elektrycznej był scentralizowany i dominowany przez państwową spółkę energetyczną. To ona odpowiadała za produkcję, przesył oraz dystrybucję energii elektrycznej w kraju. W wyniku liberalizacji rynku, prywatne przedsiębiorstwa mogły wejść na rynek, oferując konkurencyjne ceny i usługi.

Nowa ustawa, zgodnie z którą wprowadzono zmiany, umożliwiła firmom wybór dostawcy energii elektrycznej, co spowodowało większą konkurencję i zmusiło dotychczasowego monopolistę do dostosowania swoich ofert. Dla polskich firm oznaczało to szansę na oszczędności i lepsze warunki korzystania z energii elektrycznej.

Statystyki:

W ciągu kolejnych lat od wprowadzenia liberalizacji, liczba firm korzystających z możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej sukcesywnie wzrastała. Oto kilka kluczowych statystyk dotyczących ilości firm, które zdecydowały się na taką zmianę w latach 2007-2022:

2007-2010: W pierwszych latach po liberalizacji rynku, wybór nowych dostawców energii elektrycznej był stosunkowo ograniczony, a większość firm pozostała przy dotychczasowym dostawcy. Jednakże, w tym okresie kilka dużych przedsiębiorstw zdecydowało się na zmianę i zaczęło współpracę z innymi dostawcami, szukając korzystniejszych cen.

2011-2014: W miarę rozwoju konkurencji na rynku, wzrosła liczba firm, które zdecydowały się na zmianę dostawcy energii elektrycznej. Firmy coraz bardziej zaczęły zdawać sobie sprawę z korzyści wynikających z konkurencyjności rynku i szukały sposobów na obniżenie kosztów energii.

2015-2018: Okres ten charakteryzował się znacznym wzrostem ilości firm decydujących się na zmianę dostawcy energii elektrycznej. Wzrósł również udział firm średnich i małych, które zaczęły bardziej aktywnie uczestniczyć w procesie wyboru dostawcy.

2019-2022: W ostatnich latach obserwowano stabilizację trendu wzrostowego, a zmiana sprzedawcy energii stała się powszechnie akceptowaną praktyką wśród polskich firm. W miarę upływu czasu, przedsiębiorstwa zdobyły większe doświadczenie w negocjacjach i analizie ofert, co pozwoliło im na bardziej świadome podejmowanie decyzji.

Z końcem listopada 2022 r. (po 15 latach oddemonopolizacji) ilość zmian sprzedawcy wyniosła 230 tysięcy z ponad 4 milionów firm (6 proc.). W krajach UE, gdzie rynek został uwolniony dużo wcześniej – Wielka Brytania (1990), Niemcy (1998) – wskaźnik ten wynosi ponad 45 proc.

Według prognoz dotyczących firm – Polska powinna osiągnąć porównywalny wynik do 2030 roku.

Źródło: https://www.ure.gov.pl/pl/energia-elektryczna/zmiana-sprzedawcy-monit/10788,Rynek-energii-elektrycznej-w-listopadzie-2022-r-prawie-15- tys-odbiorcow-w-gospod.html

Zmieniam sprzedawcę energii lub gazu. Od czego zacząć?

Wszystko rozpoczyna się od wypowiedzenia obowiązującej umowy z obecnym sprzedawcą energii lub paliwa gazowego . Przygotuj się na ten etap – sprawdź jaki rodzaj umowy Ciebie obowiązuje?

Jesteś odbiorcą gazu – na pewno masz umowę kompleksową!

Zacznijmy od produktu w którym łatwiej jest zweryfikować rodzaj umowy – jeżeli jesteś odbiorcą gazu ziemnego jest pewnym, że posiadasz umowę kompleksową. Na rynku gazu funkcjonują tylko takie umowy – co to oznacza? Jako Klient otrzymujesz jedną fakturę – za dostarczony produkt (paliwo gazowe) i za jego przesłanie do Ciebie przez operatora systemu przesyłowego.

Chcesz zmienić sprzedawcę gazu?

Powinieneś wypowiedzieć umowę kompleksową zawartą z obecnym Sprzedawcą. Jeśli zgłosisz się do nas to zrobimy to za Ciebie. Wystawisz nam pełnomocnictwo do działania w Twoim imieniu a resztą formalności zajmą si nasi specjaliści. Zaproponujemy również nowego sprzedawcę, który zaoferuje Ci niższe ceny niż Twoje obecne.

Co z energią elektryczną – umowa kompleksowa lub „rozdzielona”?

W przypadku rynku energii elektrycznej mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów – kompleksowe i „rozdzielone”.

Kompleksowa, czyli identyczna jak w przypadku gazu – płacisz zarówno za energię jak i jej przesył i otrzymujesz jedną zbiorczą fakturę od swojego dostawcy.

W umowie „rozdzielonej”, jak sama nazwa wskazuje, te dwa aspekty są rozliczane z osobnymi podmiotami. Osobną umowę masz na produkt (energię), a drugą umowę oddzielną zawarłeś by rozliczać się za przesył energii elektrycznej. Dlatego też dostajesz dwie faktury, co wcale nie oznacza, że płacisz dwa razy więcej.

Umowa dystrybucyjna pozostaje w mocy tylko w przypadku wypowiedzenia Umowy Sprzedaży (rozdzielonej) ,  w przypadku Umowy Kompleksowej konieczne jest zawarcie Umowy Dystrybucyjnej z odpowiednim operatorem systemu dystrybucyjnego.

Na co musisz zwracać uwagę zawierając i rozwiązując umowy?

  1. Na okres na jaki została zawarta umowa z obecnym sprzedawcą –  wcześniejsze jej zerwanie może skutkować naliczeniem kary – sprawdź termin i się ustrzeż!
  2. Na okres wypowiedzenia umowy – niedotrzymanie okresu wypowiedzenia może skutkować przesunięciem daty wejścia w życie umowy z nowym sprzedawcą

Zmiana sprzedawcy to zbyt dużo „zachodu”. Rezygnuję.

Obawa przed formalnościami jest całkowicie niesłuszna. Energy Hero wesprze Cię w tym zakresie – nawiązując umowę na zakup energii elektrycznej lub gazu ze wskazanym przez Nas sprzedwcą podpisujesz pełnomocnictwo, a my w Twoim imieniu dopełniam wszelkich formalności.

Ważne jest, aby okres trwania i wypowiedzenia umowy podany był z obowiązującymi zapisami. Jeżeli dokładnie sprawdzisz swoją dotychczasową umowę, jej zapisy i OWU, proces zmiany sprzedawcy przeprowadzimy bez opóźnień.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i ekspertyzy. Zmiana sprzedawcy to tylko korzyści. Zacznij korzystać już dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.